Kategoriler: Converse

30 İkonik Filmde ve Dizide Yer Alan Converse All Star

Her markanın ikonik koleksiyonları vardır, fakat ikonik kelimesini tam anlamıyla taşıyan bir koleksiyondan bahsedecek olursak bu Converse Chuck Taylor All Star koleksiyonundan başkası olamaz. Atletik kökenli doğan ve bu köklerini aşan Chuck Taylor uzun zamandır popüler kültürü elinde tutan bir koleksiyon. Bu yazıda filmlerde ve dizilerde Chucks giyen ünlü karakterler kimler kısaca göz atalım ve Chuck Taylor koleksiyonu neden ikonik bir koleksiyon inceleyelim.

DENNIS THE MENACE (1959 – 1963)

Televizyonda görebileceğimiz en eski görüntüsü Afacan Dennis filminden geliyor. Herkes hayatının bir döneminde Afacan Dennis ile bir benzerlik kurabilir, tabi bu sürekli komşularını rahatsız etmek olmasa da aynı ikonik ayakkabıyı bir dönem giymiş olmak olabilir.

TALL STORY (1960)

Bir başka film ise Tall Story. Basketbol temalı bir romantik komedi filmi, başrolde rol alan Anthony Perkins’ın tercihi Chuck Taylor. Aynı zamanda Converse için anlamı olan bir görüntü çünkü All Star için büyük ekranda ilk görüntüsü olarak kayıtlara geçti.

STRANGER THINGS (2016)

Gelelim yakın tarihten bir örneğe, 2016’da yayımlanmaya başlayan bir dizi Stranger Things! Sanırım günümüzde bu diziyi duymamış olan yoktur, birçoğumuz izlerken defalar Converse Chuck Taylor’ın başrol oyuncularının kostümlerinde sıkça kullanıldığına dikkat bile etmiş olabilir, çünkü bu dizide defalarca kombinlenen Converse Chuck Taylor modeli ile karşılaşabilirsiniz.

WORKAHOLIC (2011 – 2017)

Komedi türünde 7 sezon devam eden Workaholic dizisinde başrol oynayan Blake Anderson’ın ofis kostümünde yer alan Convese Chuck Taylor gözümüzden kaçmıyor. Bu karakter için daha uygun bir sneaker seçilemezdi.

THE OUTSIDER (1983)

Francis Ford Coppola’nın yönettiği 1983 yapımı efsanevi gençlik filmi. Filmde bir grup genç ufak bir çete kuruyorlar ve bu çetenin resmi olmayan bir uniforması var bu üniforma denim ceket, kot pantolon ve tabiki bir Converse All Star’dan oluşuyor.

HARRY POTTER AND THE ORDER OF THE PHOENIX (2007)

Harry Potter serisinin 5. Filminde herkesin hayranlığını kazandığı Harry Potter’ın kostüm seçimi de Converse Chuck Taylor koleksiyonuna ait. Ayakkabı Harry Potter’ın 5. Filmi boyunca mevcut. Voldemort ile karşı karşıya kaldıkları sahnede ise oldukça ön plana çıkıyor.

WAYNE’S WORLD (1992)

Rock’n Roll dünyasında yer alan başrollerini Mike Myers ve Dana Carvey’in paylaştığı Wayne’s World 1992 yapımı bir film. Bu filmde başrol erkek oyuncu ve yardımcı erkek oyuncunun kostümünde de Converse Chuck Taylor tercih edilmiş. All Star’ın yansıttığı rocknroll ruhu bu filmde görebilirsiniz.

GREASE (1978)

Grease müzikalinde en havalısı Danny Zuko, T-Birds çetesinin lideri Koç Calhoun ile lirik yaptığı sahnede kırmızı tişörtü beyaz şortu ve Chuck’ları ile karşımıza çıkıyor.

THE GET DOWN (2016)

Altı bölümlük bir seri ve Bronx’ta geçen hayat hikayesi. Kahramanımız Mylene Cruz ve arkadaşlarının ayakkabı tercihi 70’li yılların All Star’ından başkası değil.

HALLOWEEN (2007)

2007 yılının ikonik Cadılar Bayramı temalı korku filmi. Başrol kahramanı genç Myers siyah Chuck’larına kurbanların kanlarının sıçramasından rahatsızlık duyduğunu filmde ifade ediyor ve filmin en etkileyici sahnelerinden biri haline geliyor.

THE BASKETBALL DIARIES (1995)

The Basketball Diaries 1995 yapımı bağımlılık boşluğuna düşen yetenekli genç bir lise basketbol oyuncusu Jim Carroll’ın yarı otobiyografisi diyebiliriz. Jim Carroll’ı filmde canlandıran Leonardo DiCaprio sıklıkla All Star giyiyor.

JACKASS

Johnny Knoxville, yalnızca Jackass filminde değil katıldığı kırmızı halıda da Conver Chuck Taylor tercih ediyor. Johnnty Knoxville’nin sağlam bir ayakkabıya ihtiyacı var, doğru seçim yaptığını söyleyebiliriz.

BACK TO THE FUTURE (1985)

Geleceğe Dönüş üçlemesinde dikkat çeken bir detay Converse Chuck Taylor, ileri teknolojili 2015 yılının ayakkabıları Marty McFly’ın geçmişe yaptığı ziyarette Converse Chuck Taylor oluyor. Bu üçlemede gelecekteki ileri teknolojili ayakkabıları günümüzde Converse Chuck Taylor olarak değerlendirilmiş ve bu zamansız retro stil kullanılmıştır.

STAND BY ME (1986)

Stephen King’in kısa öyküsü olan Stand By Me, arkadaşlık üzerine geçen ve başrollerinde çocukların yer aldığı bir öykü. Bu arkadaşlığı canlandıran başrol oyuncularının kostümlerini ise chuck tamamlıyor.

HAPPY DAYS (1974 – 1984)

Resimdeki Happy Days’in başrol karakteri Richie Cunningham, genelde klasik Amerikan stilinde giyiniyor. Richie atletik kıyafetlerini giydiğinde ise ayakkabı tercihini Chuck Taylor All Star’dan yana kullanıyor.

ANACONDA (1997)

Anaconda filmi bir çok eleştiriye maruz kalmış olsada gişede çarpıcı bir hit yakalamayı başardı. Başrollerinde Jennifer Lopez, Danny Trejo ve Ice Cube’i görüyoruz. Kahramanlarımız amazonda dolaşırken sneaker seçimini Chuck’tan yana kullanıyorlar.

THE LAST DRAGON (1985)

Eleştirmenleri büyüleyen 1985 yapımı bir kült. The Last Dragon filminin unutulmaz kötü kahramanı Sho’Nuff bir dövüş sahnesi esnasında “Kiss my Converse” diyerek alaycı bir replik geçirir.

STRAIGHT OUTTA COMPTON (2015)

HipHop tarihinin birinin oluşumunun gerçek bir hikayesini anlatan bu film, 80’li yılların sonu 90’lı yılların başı Los Angeles sokak kültürünü barındırıyor. Aktörler filmin çeşitli bölümlerinde sneakerlar giyiyorlar ve tercihleri Converse All Star’dan yana oluyor.

ROCKY (1976)

Rocky filminin ikonik sahnesi; kendimiz için daha çok çalışmamız gerektiğini gösteren sahne Philadelphia Sanat müzesinin merdivenlerinde çalıştığı ve “Eye of the Tiger” Soundtrack’ini duyduğumuz an başrol karakterimizin kombini gri bir eşofman takımı ve siyah Chuck’ları hafızalara kazındı.

THE BREAKFAST CLUB (1985)

80’li yıllardan bir teenage filmi. Filmde, farklı sosyal gruplardan bir araya gelen 5 gencin oluşturduğu arkadaş grubunun kendi farklılıkları ve yakınlıkları ile yüzleştikleri kendini farketme hissini işlenmiş. Filmde yer alan bir dans sahnesinde ise Allison Reynolds’ın Chuck tercihini görebiliyoruz.

ENTOURAGE (2004-2011)

Entourage dizisinin tüm serilerinde Converse All Star’a oldukça sık rastlayabilirsiniz.

THE SANDLOT (1993)

Sandlot filmi 90’larda çocukluğunu geçirmiş bir nesile beyzbol oynamayı sevdirdi. Çocukların oluşturduğu bir mahalle takımının sahaya çıktığında ayaklarında güvenilir All Star giydiğini görebiliyoruz. Converse tişörtleri de takımın tercihleri arasında.

DOCTOR WHO (2005 – 2010)

Ünlü Doktor’un en bilindik kıyaferini Chuck’ları tamamlıyor.

THE FAST AND FURIOUS (2001)

Paul Walker’ın Hızlı ve Öfkeli filminde hayat verdiği karakter Brian, gaza Chuck Taylorları ile basıyor.

COOL RUNNINGS (1994)

Cool Runnings bir Jamaikalı takımı için yapılmış en popüler film ve Sanka en sevdiğimiz karakterler arasında gönlümüzü fethetti. İçinde bulunduğu durumun gülünçlüğünün farkında olmasına rağmen, kendisini sadık bir takım arkadaşı olarak tanıdık. Filmin başından itibaren Sanka Chuck Taylor’larından vazgeçmiyor.

PULP FICTION (1994)

Quantin Tarantino’nun Pulp Fiction’ı Butch Coolidge adındaki 2 öfkeli gangsterin hikayesi. Bir başyapıt olarak akıllara kazındı. Butch’ın beyaz All Star ayakkabısına yapılmış uzun süreli zoom çekiminin de filmin detayları arasında önemli bir yeri var.

FAST TIMES AT RIDGEMONT HIGH (1982)

Fast Times at Risgemont High, komedi türünd olmasına rağmen lise hayatının gerçekleri hakkında dürüst bir bakış açısı sunuyor. Bu filmin en ikonik sahnesinde ise Mark’ın siyah chucks ayakkabılarını görüyoruz.

THE WARRIORS (1979)

Warrior filminde çok defa koşu sahnesine rastlıyoruz. Bir çete’nin New York sokaklarındaki macerasını konu alan filmde grubun genç sanatçısı Rembrandt All Star giyiyor.

SIN CITY (2005)

Fran Miller’in çizgi romanından uyarlanan Sin City ağırlıklı olarak siyah beyazdır. Zaman zaman renkleri vurgulamak için özellikle kırmızı rengine yer veren Sin City’de Dwight’in kullandığı kırmızı All Stars modeli göz kamaştırıcı parlaklıkta vurgulanıyor.

BILL & TED’S EXCELLENT ADVENTURE (1989)

Bir dostluk hikayesi anlatan komedi türünde mükemmel zaman yolculuğu. İkili, insanlığın huzurlu bir geleceğe sahip olabilmesi için bir telefon kulübesi yardımı ile zamanda yolculuk ediyorlar ve M.Ö 410 yılından 2688 yılına dek süren hikayede Converse Chuck Taylor karakterlerin devamlı tercihi oluyor.

Converse Chuck Taylor koleksiyonunun ikonikleşmesinde popüler kültürün de etkisi oldukça yüksek. Tüm bu kült filmdeki kahramanların kostümlerini destekleyen Chuck günümüzde de sokak modasının en trend sneakerlarından biri.

E. S.

Yorumları Görüntüle

Paylaş
YAZAR
E. S.

Taze Gelenler

Converse’den Tamamen Geri Dönüştürülmüş Şişelerden Üretilen Sneakerlar

Chuck Taylor serisini artık neredeyse bilmeyen kalmadı. Converse, bir yenilik daha getirerek geri dönüştürülmüş materyallerden üretilen Chuck Taylor All Star…

2 hafta önce

“Dad Sneaker” Modasının Bir Sonraki Durağı Ne?

Son yılların en büyük trendlerinden biri olan Dad “Chunky” sneakerlar, bazı kullanıcılar tarafından çok sevilirken bazıları tarafındansa fazla cüsseli bulunuyor.…

3 hafta önce

Sanatçıların Özel Tasarımı 15 Sneaker Modeli

Sneaker iş birlikleri özellikle son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Dünyanın dört bir yanından başarılı sanatçılar yaratıcılıklarını göstermek için…

4 hafta önce

2019’un İlk Yarısında Kendini En Çok Gösteren Markalar

2019‘da sokak modası yine adından oldukça söz ettirdi. Sokak modasının tanımı her yıl değişse de, bazı markalar buna adapte olmayı…

1 ay önce

Tatil Sonrası Spor Rutinine Geri Dönmek İsteyenler İçin 8 İpucu

Tatil nedeniyle birkaç hafta ara verilen spora geri dönüş zor olabiliyor. Özellikle uzun süren yaz tatilleri sonunda rutininize geri dönmek…

1 ay önce

NikeID Yenilendi: Nike By You’dan En Sevilen Kişiselleştirilebilir Sneaker Modelleri

Renk, tasarım ve performans özelliklerini sporseverlerin belirlediği modeller sunan Nike, kullanıcılarına tasarımcı olma fırsatı veriyor. Nike ID olarak çıkan ve…

1 ay önce