Kategoriler: moda

Apollo Projesinin 50. Yılına Özel Tasarım Saatler

Aya yapılan insanlı ilk yolculuğun 50. senesine özel saatler NASA ve Xeric iş birliği ile Kickstarter üzerinden astronomi meraklılarına sunuldu. Trappist-1 NASA Edition adıyla sunulan saat koleksiyonu şık tasarımı ve ince detaylarıyla şimdiden büyük ilgi gördü. Koleksiyonun adı ise Dünya’dan 39 ışık yılı uzaklıkta bulunan Trappist-1 yıldızından geliyor. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin başarısına saygı niteliği taşıyan sıra dışı tasarımlara sahip saatlerin içinde yıldız haritaları bulunuyor. Saatlerin kadranında da görülen Trappist-1 yıldız haritası konsepte uygun olarak karşımıza çıkıyor.

Bileğinizde parlayan ışıl ışıl bir güneş sistemi sunan koleksiyon kuvars ve otomatik saatlerden oluşuyor. Saturn V, Apollo 11, Lunar Module, ISS, Red Dwarf, Cosmic Nebula, Black Hole gibi güneş sistemine ve Apollo 11’e atıfta bulunan isimlere sahip olan saatler farklı tasarımlara ve renklere sahip. Saatlerin ortak özellikleri arasında ise 5 ATM su geçirmez özellik ve 316L paslanmaz çelik materyalden üretilmeleri bulunuyor.

Tüm Trappist-1 modellerinde arka aydınlatması var. Aynı zamanda kadranda bulunan yıldız haritasının görünmesini sağlamak amacıyla özel bir baskı tekniği olan serigrafi kullanılmış. Otomatik saatlerde Miyota 82S0 mekanizmasına yer veriliyor. Bir ışık kaynağıyla kendini şarj eden ve gece de aydınlık görünümünü kaybetmeyen saatlerde özel bataryalar kullanılmış. Adeta bir ışık deposu olarak çalışan bataryalar bu işlemi sürekli tekrarlıyor.

Akrep ve yelkovan üzerinde ise iki adet dönen gezegene yer verilerek kullanıcıların saati anlaması sağlanıyor. Gezegenlerin arkasında dönen ve küçük gezegenler gibi görünen hareketler ise aslında gerçek takımıldızlarını yansıtıyor. Bu yıldızların gece gökyüzünde nasıl hareket ettiğini görmek için kolunuza bakmanız yeterli!

Super Lumi-Nova saatler aydınlık yapılarıyla karanlık ortamlarda bile saate bakabilmenizi mümkün kılıyor. Parlaklık için bir ışık kaynağına ihtiyaç duymayan otomatik saat modellerinde trityum tüpler kullanılmış. Saatler bu sayede yıllar boyunca hiçbir dış etkene ihtiyaç duymadan parlak görünüm korunabiliyor.

Saatlerin kadranında kullanılan ızgara için Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) tasarımından ilham alınmış. Astronotların etraflarını daha rahat görebilmesi için özel olarak tasarlanan Cupalo, kubbe şeklinde 7 penceden oluşsa da saatlerde bu penceler 12 ızgara olarak kendini gösteriyor. Bu ızgaralar arasından gerçekten uzaya bakıyormuş gibi hissedeceksiniz!

Saatlerin karmaşık yapılarını gördüğünüz zaman kırılgan ve hassas olduklarını düşünebilirsiniz. Trappist-1 modelleri sıra dışı görünümlerinin yanı sıra dayanıklı yapılarıyla da dikkat çekiyor. Modellerde, NASA tarafından 1960’lı yıllarda özel olarak üretilen ve kırılmalara karşı son derece dayanıklı olan Hesalite camlar kullanılıyor. Saturn V ve The Eagle gibi bazı modeller seramik Cerakote materyali ile daha da dayanıklı bir hale getiriliyor.  Kayışlarda ise özel dokulu bir deri ve astronot eldivenlerini yansıtmak amacıyla dikişlere yer verilmiş.

Apollo 11’in anısını her zaman yanınızda taşımak için bu göz alıcı saatler büyük bir fırsat!

E. S.

Paylaş
YAZAR
E. S.

Taze Gelenler

Ev Egzersizleriniz için Faydalanabileceğiniz En İyi 8 Youtube Kanalı

Kilo vermek ya da formda kalmak isteyenler özellikle yaz mevsiminin gelişiyle egzersiz yapmaya başlıyor. Genel…

7 ay önce

Renkli Tasarımlarıyla Nike Kyrie 5 Sünger Bob Serisi

Nike ve Kyrie Irving iş birliği ile hayata geçirilen Nike koleksiyonu hem küçüklerin hem de…

8 ay önce

2019’un Dikkat Çeken Ayakkabı Trendleri

Özellikle son yıllarda trend ayakkabılar dünyası her zamankinden daha fazla çeşitlendi. Bu çeşitlilik içinde bazı…

8 ay önce

Converse’den Tamamen Geri Dönüştürülmüş Şişelerden Üretilen Sneakerlar

Chuck Taylor serisini artık neredeyse bilmeyen kalmadı. Converse, bir yenilik daha getirerek geri dönüştürülmüş materyallerden…

8 ay önce

“Dad Sneaker” Modasının Bir Sonraki Durağı Ne?

Son yılların en büyük trendlerinden biri olan Dad “Chunky” sneakerlar, bazı kullanıcılar tarafından çok sevilirken…

8 ay önce

Sanatçıların Özel Tasarımı 15 Sneaker Modeli

Sneaker iş birlikleri özellikle son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Dünyanın dört bir yanından…

9 ay önce