Kategoriler: moda

Game of Thrones İlk 7 Sezonun Özeti: Final sezonu başlamadan önce GOT kılavuzu

Game Of Thrones’un 8. ve son sezonu hafta sonu yayınlanacak. Hayranlarının heyecanla beklediği final sezonu vakti geldi. İlk kez 2011’de yayınlanmaya başlayan dizi dünya çapında milyonları ekran karşına kilitlemeyi başardı. Final sezonuna başlamadan önce hafızamızı tazelemenin en kısa yolunu sizin için hazırladık ve her sezon yaşanan kritik konuları derledik. İşte Game of Thrones hikayesinin kısa bir hatırlatması;

GOT SEZON 1

Westeros’un kuzeyindeki duvarları koruyan eski bir düzen olan Night’s Watch’ın üyeleri, daha önce efsane olduğu düşünülen, Whitewalker olarak bilinen ormandaki doğaüstü olayla karşılaşır.

Robert Baratheon (Mark Addy), Winterfell’de Kuzey’in lideri olan Ned Stark(Sean Bean)’ı ziyaret eder ve önceki ellerinden Jon Arryn’in ani ölümünün ardından kendi tarafında hizmet vermeye davet eder. Stark’ın kızları Sansa(Turner) ve Arya(Williams) da O’nunla birlikte King’s Landing’e seyahat ederler ancak şehirde yozlaşma ve kargaşa ortamı bulurlar.

Baratheon’un gelini Cersei Lannister’ın (Lena Headey) ailesinin, Arryn’in öldürülmesinin ardında olduğu iddia edilir. Ned Stark’ın oğlu Bran(Isaac Hempstead Wright), Cersei’yi kardeşi Jamie(Nikolaj Coster-Waldau) ile birlikte olurken görür ve bunun sonucunda kulenin penceresinden aşağıya itilir.

Cüce Tyrion Lannister(Dinklage), Night’s Watch tarafından bildirilen Whitewalker olayını incelemek için Ned’in piç oğlu Jon Snow(Harrington)’a eşlik eder. Snow emri uygular. Catelyn Stark(Michelle Fairley) ise, Bran’in düşüşünden Tyrion’ı sorumlu tutar ve tutuklanmasını sağlar. Bir düello ile özgürlüğüne karar verilecek Tyrion, Vale’de Catelyn’in kardeşi Lysa Arryn(Kate Dickie)’ın gözetiminde tutulur. Tyrion’ın kendisi için savaşmasını istediği Bronn(Jerome Flynn), Arryn’in seçtiği kişiyi yener ve böylece Tyrion özgürlüğüne kavuşur.

Baratheon ava çıktığında ölümcül şekilde yaralanınca; Cersei’nin oğlu Joffrey(Jack Gleeson) belirli bir yaşa gelene kadar Ned Stark, Krallığın Koruyucusu ünvanını alır. Ned, Baratheon’un kardeşi Stannis Baratheon(Stephen Dillane)’u tahta geçirmeyi planlasa da; Lord Petyr “Littlefinger” Baelish(Aidan Gillan) tarafından ihanete uğrar ve Joffrey’nin emri ile kellesi kesilir.

Arya kaçmayı başarsa da; Sansa Lannister’lar tarafından alıkonur. Stark’ın oğlu Robb (Madden) ise Winterfell Kralı olarak adlandırılır ve kuzeyi Lannister’lara karşı biraraya getirmeye çalışır.

Dar Deniz’in karşısında, Dothraki savaş ağası Khal Drogo (Jason Mamoa), Daenerys Targaryen (Clarke) ile evlenir. Kendisinin Demir Taht’ın gerçek mirasçısı olduğuna inanır ve Westeros’a bir saldırı düzenler. Drogo bir cadı tarafından öldürülür. Daenerys O’nun öcünü almaya yemin eder ve ona düğün hediyesi olarak sunulan üç ejderha yumurtasını kullanır.

GOT SEZON 2

Tyrion, Joffrey’de yeniden birleşme umuduyla Kralın Eli görevini üstlenir. Stannis, cadı Melissandre’nin (Carice van Houten) büyüsünün altına düşer ve Joffrey’nin gayrı meşruyetine dayanarak açık bir şekilde tahta göz koyar. Robb’un ordusu, Jamie Lannister’ı esiri olarak tutup güneye doğru ilerler. Robb, babası Balon Greyjoy’la ittifak kurmak için Theoan Greyjoy’u (Alfie Allen) gönderir. Ama bunun yerine Theon, Demir Adaları’nda ailesiyle bir araya gelir ve birlikte Winterfell’i istila ederler. Bran, ormana kaçmak zorunda kalır.

Robb aynı zamanda Catelyn’i,  Stannis’in küçük kardeşi ve Demir Taht’a iddiada bulunan Renly Baratheon’la (Gethin Anthony) buluşmaya gönderir. Catelyn, iki kardeşin bir araya gelmesini ve güçlerini birleştirmesini önerir. Renly bu teklifi geri çevirir ve Melisandre tarafından gönderilen şeytani bir ruh tarafından öldürülür.

Catelyn ve Renly’nin koruması  Brienne of Tarth (Gwendolyn Christie), suikastla suçlanırlar ve kaçmak zorunda kalırlar. Robb’la bir kez daha buluşan Catelyn ve Brienne, Sansa’yı geri almak umuduyla Jamie’yi King’s Landing’e geri gönderme planı yaparlar.

Duvarda Jon Snow, kurbanlık adanmış çocuk cesetlerini ortaya çıkarır ve bunun üzerine Wildlings’e katılmak için Night Watch’tan ayrılır. Arya, Lannister askerleri tarafından yakalanır, Harrenhal kalesinde tutulur ve Arya’yı bir erkek çocuk sanan Tyrion Lannister tarafından hizmetçi olarak kullanılır. Arya, Essos’un Faceless Men tarikatında bulunan Jaqen H’ghar’ın (Thomas Wlaschiha) yardımı ile kaçmayı başarır.

Stannis, King’s Landing’i denizden ele geçirmeye çalışır ama ordusu, Tyrion’un vahşi ateşi inanılmaz bir şekilde kullanmasıyla yenilir.

Bu sırada, Dar Deniz’in karşısında, Daenerys, Westeros’u ele geçirmek için destek almak umuduyla Qarth’a varır fakat House of the Undying’de ejderhalarıyla beraber esir düşer. Sonunda kaçar ve arkasından bütün şehri yakar.

GOT SEZON 3

Tyrion’un Tywin tarafından rütbesi düşürülmüştür – Tyrion’un doğumu sırasında karısının ölümüne neden olduğu için- ve onu Sansa’yla evlenmeye zorlamaktadır. Bu arada Joffrey, Lannister-Tyrell ittifakı kurma umuduyla, Renly’nin dul eşi, Margaery Tyrell (Natalie Dormer) ile nişanlanmıştır.

Duvarın ötesinde, Jon Snow, White Walkers ile ölümüne savaşmak için Wildling lideri Mance Rayder (Ciaran Hinds) ile karşılaşırlar. Snow kendini, bir kerelik mahkumu olan Ygritte (Rose Leslie) ile karmaşık bir ilişki içerisinde bulur.

Robb, bir şifacı olan Talisa’ya (Oona Chaplin) aşık olduktan sonra Roslin Frey ile evlenmeye karşıdır. Yine de, Starklar düğününe davet edilirler ve bu da Roslin’in küstah babası Lord Walder Frey (David Bradley) tarafından atılan bir tuzak olduğu ortaya çıkar. Robb, Catelyn, hamile Talisa ve sancakları, Lannisters’ın emretmesiyle resepsiyonda katledilirler.

Cinayetleri, Sandor “Hound” Clegane’da (Rory McCann) isteksiz bir koruyucu olarak bulan, Arya görür.

Katliamdaki rolünden dolayı, hain Roose Bolton (Michael McElhatton), Kuzey’in Büyücüsü olmuştur.

Başka bir yerde, Bran Stark kendini bir kurtun bedenine yansıtabileceğini keşfeder, Brienne ve Jaime güneye doğru yollarına devam eder ve Daenerys doğuda 8000 Unsullied ordusunu toplar.

GOT SEZON 4

Joffrey, Margaery’deki düğünde zehirli şarap servis edildikten sonra hayata gözlerini yumar ve ölümünden dolayı yaşanan bu karışıklıktan faydalanan Sansa, Littlefinger yardımı ile özgürlüğüne kaçar.

Arryn, evlenmeyi beklediği Baelish tarafından, Sansa’yı Vale’deki Moon Door’dan ölümüne itmeye çalıştıktan sonra öldürülür ve aklını yitirmiş olan Arryn; Sansa için uygun olmayan bir koruyucu olduğunu kanıtlar.

Brienne ve Kral’ın elini kaybetmiş olan Jaime, Kings Landing’e vardığında Sansa’nın kaçtığını öğrenir ve Brienne, kayıp Stark prensesini takip etmekle görevlendirilir.

Oğlunun ölümüyle yıkılan Cersei, Joffrey’in suikastından Tyrion’u sorumlu tutar.

Oberyn Martell (Pedro Pascal), Gregor “The Mountain” Clegane ile yaptığı savaşta yenilir ve Tyrion bir kez daha hapse mahkum edilir.

Jaime tarafından serbest bırakılan cüce, metresi Shae ile babasını yatakta uygunsuz bir şekilde yakalar ve King’s Landing’den ayrılmadan önce babasını tuvalette öldürür. Tyrion, Cersei’yi yenebileceğine inandığı Daenerys ile tanışmak umuduyla Narrow Sea‘den geçer.

Roose Bolton, Red Wedding’denWinterfell’e geri döndüğünde, hain oğlu Ramsay Bolton’un (Iwan Rheon) Theon’a inanılmaz şekilde işkence yaptığını öğrenir, işkenceler o kadar şiddetlidir ki; Theon artık sadece ona “Reek” (Leş) olarak hitap edildiğinde cevap verir.

Kuzeyde, Jon Snow, Black Castle’ın kuşatılması konusunda Night of Mance Rayder’in öncü güçlerini uyarmak için Wildling kampından geri döner. Stannis Baratheon’un kalan adamları ise ona destek olamaya gelir..

Arya ve Hound, Clegane’yi savaşta yenen Brienne tarafından bulunur. Arya, Braavos’taki House of Black and White’da gizemli Jaqan Hghar’ın önderliğinde eğitim almak için kaçar.

GOT SEZON 5

Night’s Watch’lar arasında lider seçimi için oylama yapılır ve Jon Snow lider olarak seçilir. Melisandre, ateş tanrısını yatıştırmak ve kışın gelmesini biraz daha ertelemek amacıyla Stannis’ten kızını ateş tanrısına kurban etmesini ister. Stannis ise kızı ile olan ilişkisini gözetmeksizin canlı canlı yakılmasına göz yumar.

Littlefinger, Sansa’yı Ramsay Bolton’ın yanına götürür ve evlenmeleri için Sansa’yı ikna eder. Böylece Sansa ve Bolton, Winterfell’e dönecek ve Winterfell de Bolton’ı kuzeyin lideri olarak kabullenecekti. Littlefinger ve Ramsey Bolton’ın bu planı işlemeye başlayacakken Stannis, Bolton’lara savaş açmak için yola koyulur. Stannis, Bolton’lar ile savaş için gelirken bağnaz ordusundan dolayı aslında şüphe içerisinde olduğunu da yansıtır.

Melisandre ise o sırada, Bolton ile korkunç evliliğinden Black Castle’a kaçan Sansa’yı takip eden Brienne tarafından öldürülür.

King’s Landing’e baktığımızda Cersei, Joffrey’in küçük kardeşi olan Tommen’ın evliliğinden sonra kayınvalidesi olan Margaery’ye komplo hazırlamaya başlar. Yüce Rahip’i komplosunu gerçekleştirmek için silahlandırdıktan kısa bir süre sonra, Cersei’nin kardeşi ile olan ilişkisi ortaya çıkar. Bunun sonucunda sokaklarda aşağılayıcı kefaret yürüyüşünü yapmak zorunda kalır.

Daenerys, Lekesizler Ordusu ile Mereen şehrini ele geçirir. Bununla birlikte, Harpy’nin oğulları olarak bilinen isimsiz halk ona karşı ayaklanır ve Daenerys çölde bulunan bu köle kentini elinde tutmak için mücadele verir. Bu mücadelenin sonucunda Daenerys’in ejderhalarından birisi onu uzakta bulunan Dothraki ordusunun ortasına bırakır. Burada Tyrion, Daenerys ile tanışır ve hızlı bir şekilde güvenini kazanır.

Kuzeyde ise Jon Snow, ittifak kurmak için bir grup Night’s Watch’u yanına alarak Yabaniler ile görüşür. Bu ittifak, Nights Watch’lar arasında büyük tartışmalara yol açar, fakat Nights King çok yakındır ve Jon Snow ittifak kararını verir.

GOT SEZON 6

Jon Snow, Melisandre tarafından ölümden geri hayata döndürüldükten sonra Night’s Watch’un kontrolünü tekrar kazanır ve  ailesini vahşice katleten Ramsey Bolton’dan Winterfell’i geri alma planları yapar.

Yollarda, kaçak olan Sansa ise Duvar’a gelir ve burda Jon Snow ile karşılaşırlar.

Littlefinger ve Knight of the Vale Vale Şövalyeleri nin katılımıyla sonunda Ramsey alt edilir ve Ramsey kendi köpeklerine yem edilir, Battle of Bastards savaşı bu şekilde son bulur.

King’s Landing’de ise High Sparrow, Kral Tommen’a hükmetmeye devam ettikçe, Cersei yaptığı bütün hataların bedelini yargı önünde ödemekle karşı karşıya kalır. The Queen Mother sonunda tüm meseleleri ele alarak, Margaery ve High Sparrow’u öldürüp bu problemin önüne geçer. Margaery ölümü ile büyük bir acı içinde olan Kral Toomen daha fazla dayanamayıp intihar eder.

Daenerys, Dhothraki’nin tutsağıdır ve Barbarlar diğer dullar gibi ölen Khal’ın eşi Daenerys’ın da inzivaya çekilmesini beklerler. Ancak Daenerys yanan ateşin içinden zarar görmeden çıkarak barbarları yeni bir lider olduğuna ikna eder ve Mereen’e liderleri olarak geri döner.

Theon – Ramsay den kurtularak Iron Islands’a geri döner, kız kardeşi Yara Greyjoy (Gemma Whelan) ile kraliyet filosunu Euron Amca’dan (Pilou Asbaek) çalmak için gizli bir anlaşma yapar. Birlik içinde olan iki kardeş, Daenerys Targaryean’a katılmak için Essos’a doğru yola çıkarlar.

House of Black and White’dan bir suikastçı olarak ayrılan Arya, erkek kardeşi ve annesinin intikamını Walder Frey’in boğazını keserek alır.

Bran ise “Three-Eyed Raven” in görüşü ile, ustayı öldüren Night King ile karşılaşır.

GOT SEZON 7

Daenerys, Frey’in gemileriyle Unsullied ve Dothraki’lerden oluşan devasa ordusunu alarak Dragonstone’a (bir zamanlar Stannis Baratheon’un evi) gider. Melisandre, Daenerys’a Demir Taht savaşında müttefik olarak Jon Snow’u önerir.

Daenerys’den  davet aldıktan sonra, Snow onunla Dragonstone’da buluşmaya gider. Daenerys ve Snow Lannisters ve White Walkers’ı nasıl yenecekleri hakkında plan yapmaya başlarlar ve sonunda Yara ve Unsullied’i, Kings Landing’e göndermeye karar verirler.

Cersei, Euron Greyjoy’dan bir evlilik teklifi almasının üzerine Euron’un gelen tehlikeyi yenerek kendini kanıtlama şansı sunar. Bunun üzerine Euron, Kings Landing’in kıyısına gelen Yara ve Unsullied’i yenilgiye uğratır.

Bu arada, Dothraki süvarileri ve Jaime’nin önderlik ettiği Lannister taburları arasında savaşlar patlak verir. Daenerys’in Ejderhası özel olarak tasarlanmış ballista tarafından sakatlanır.

Ejderhayı gören Jaime, Cersei’yi Daenerys’in gücü konusunda uyarır. Jon ve Daenerys, Cersei ile ateşkes ilan etmeye karar verir ve White Walkers’ı yakalamak için Duvar’ın kuzeyine doğru yola koyulurlar. Jon, Night King’in tuzağına düşer ve Daenerys’ın onu kurtarması gerekir. Bu sırada bir Walker’ı yakalarlar ancak Night King’in büyüsünün altına giren Ejderha Viserion’u kaybederler.

Jon ve Daenerys, Walker ordusunu yenmek için Cersei ile müttefik olmayı görüşmek üzere King’s Landing’e gider. Yakaladıkları White Walker’ı onu ikna etmek için yanlarında götürürler. Jon, Daenerys ve Tyrion toplantıdan sonra Winterfell’e geri döner. Jon Snow ve Targaryen yakınlaşır.

Arya ve Sansa, Bran ile Winterfell’de tekrar bir araya gelir, ancak kız kardeşler arasında gerginlikler ortaya çıkar. Bran’ın, taht oyununun tamamını başlatan cinayet olan Jon Arryn’i öldürenin Littlefinger olduğu ortaya çıkarmasıyla Littlefinger’ın ikili oynadığı da anlaşılır. Bunun üzerine Sansa onu idam eder. Bran bu arada Jon’un gerçek mirasını da öğrenir – aslında Ned Stark’ın piçi değil, Demir Taht’ın meşru varisi bir Targaryendır.

Game of Thrones Haritası
E. S.

Paylaş
YAZAR
E. S.

Taze Gelenler

Ev Egzersizleriniz için Faydalanabileceğiniz En İyi 8 Youtube Kanalı

Kilo vermek ya da formda kalmak isteyenler özellikle yaz mevsiminin gelişiyle egzersiz yapmaya başlıyor. Genel…

7 ay önce

Apollo Projesinin 50. Yılına Özel Tasarım Saatler

Aya yapılan insanlı ilk yolculuğun 50. senesine özel saatler NASA ve Xeric iş birliği ile…

8 ay önce

Renkli Tasarımlarıyla Nike Kyrie 5 Sünger Bob Serisi

Nike ve Kyrie Irving iş birliği ile hayata geçirilen Nike koleksiyonu hem küçüklerin hem de…

8 ay önce

2019’un Dikkat Çeken Ayakkabı Trendleri

Özellikle son yıllarda trend ayakkabılar dünyası her zamankinden daha fazla çeşitlendi. Bu çeşitlilik içinde bazı…

8 ay önce

Converse’den Tamamen Geri Dönüştürülmüş Şişelerden Üretilen Sneakerlar

Chuck Taylor serisini artık neredeyse bilmeyen kalmadı. Converse, bir yenilik daha getirerek geri dönüştürülmüş materyallerden…

8 ay önce

“Dad Sneaker” Modasının Bir Sonraki Durağı Ne?

Son yılların en büyük trendlerinden biri olan Dad “Chunky” sneakerlar, bazı kullanıcılar tarafından çok sevilirken…

8 ay önce