Kategoriler: Sokaktan İlham Al

Geleneksel Ramazan Pidesi için En Meşhur Fırınlar

Ramazan Ayı geliyor. İftar sofralarını eksiksiz yapan ve çok sevilen Ramazan Pideleri için uzun kuyruklar yakında oluşmaya başlayacak. Pide, kültürümüzde ekmekten farklı özellikleri ile Ramazan Ayı’nda sıkça tüketilen ve sevilen bir ekmek çeşidi. Tabi pideyi sadece mayalı yassı bir ekmek olarak tanımlamak hata olur. 5 asırdır hayatımızda olan pide aslında varlığını epey geçmişe dayandırıyor. Peki en güzel pide nerede. Her ustanın tarifi farklılık gösteriyor ve her ustanın ufak sırları var bu nedenle bir çok çeşit pidenin ince nüanslar ile ayrıldığını siz de farkedeceksiniz. Eve giderken pide için uğramalık fırınları sizin için derledik;

PELEKİ PASTA & EKMEK

İstanbul’da 1983’ten beri var olan Peleki’de ramazan pidesi kuyruğu çok erken başlar. Yaklaşık olarak iftardan 3 saat önce orada olmanız gerekir. Tabii Peleki pidesini her gün bulmanız da mümkün. 24 saat hizmet veren fırın, İstanbul’da bu kültürü yaşatan önemli örneklerden biri.

Adres: Şakayık sok. No: 13, Teşvikiye

TARİHİ İSMAİL’İN HAS EKMEK FIRINI

Dile kolay ama tam 170 senelik bir ekmek fırını. İstanbul’un en eskilerinden birisi ve Ramazan ayında günde ortalama1.500 adet pide çıkarıyorlar. İstanbul’da müdavimleri o kadar fazla ki yolunuz Üsküdar’a düşerse mutlaka bir uğrayın.

Adres: Çengelköy mh. Halk Cad. No:28, Üskidar

AKMANOĞLU

1883 yılında Safranbolulu Akmanoğulları tarafından kurulan bu fırını günümüzde ailenin 6. kuşağı işletiyor. Yalnızca ekmek ve pide ile değil Acıbadem ve kurabiyeleri ile de meşhur olan fırın İstanbul Ayüp Camii’nin karşısında hizmet veriyor.

Adres: Camii Kebir Cad. No:41, Eyüp

PASTO

Pasto’nun tarihi 1890 yılına dayanıyor ve onu en iyi tanımlayan özellik ise tam 42 çeşit ekmek üretiyor. Bursa’da olan bu fırın ev yapımı makarnaları ve kahvaltısı ile de nam salmış durumda. Kahvaltı’nın bir özelliği de self servis olması yani evinizdeki il benzer buzdolabından istediğinizi seçip alabilirsiniz.

Adres: Akpınar mah., Hancı Cad. No:6

CUMHURİYET LEZZET DÜNYASI

Tam 11 şubesi bulunan fırında pideler odun ateşinde pişiyor ve nefis bir lezzet ortaya çıkıyor. Katkısız ekşi mayalı ekmekler, lavaşlar, pide çeşitleri, gobit ekmekler daha aklınıza gelecek bir çok çeşit ekmeği Cumhuriyet Lezzet Dünyası’nda bulabilirsiniz. Ankaralı’ların bildiği fırına yolu düşenler ekmekler arasında karar vermekte zorlanacaklar.

Adres: Batı Sitesi Mah. Batı Bulvarı No:131, Batıkent

MEYDAN EKMEK FIRINI

1997’den beri hizmet veren fırın, bir web sitesi oluşturmuş ve satışta olan tüm ekmeklerinin besin değerlerini paylaşıyor. İstanbul Kasımpaşa, Bulgurlu ve Merdivenköy’de şubeleri bulunan fırının yenilikçi bakış açısı tüketiciler tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

Adres: Üstbaruthane Cad. No:1, Kasımpaşa

RÜŞTÜ’NÜN FIRINI

1920’de Trabzon’da kurulan ve Trabzon’un meşhur ekmelerinin en hasını bulabileceğiniz bir fırın. Tüm ekmekler odun ateşinde pişiriliyor, Ramazan ayı dışında da pide bulmak mümkün. Sadece ekmek değil, pideleri de çokça seviliyor.

Adres: Pazarkapı Mah, Kalkanoğlu Cad., No:4

KİREÇBURNU FIRINI

19574 yılında Bostancı ailesi tarafından Kireçburnu Fırını günümüze kadar özgünlüğünü korumuş. Şuanda ailenin 3. kuşağı tarafından işletilen fırın, pidelerini özel bir fırında pişiriyor. Yalnızca pide değil börek ve kurabiyeleri de meşhur olan mamüller arasında yer alıyor.

Adres: Haydar Aliyev ca. No:48, Kireçburnu

Bazı fırınlar sürekli üretiyor olsa da Ramazan Ayı’nda akıllara ve sofralara gelen Pidelerin en lezzetli olanları için sizlerle bir kaç fırın adresi paylaşmış olduk. Sıcak sıcak fırından yeni çıkmış bir pidenin sanıyoruz ki mutlu etmeyeceği kimse yok. Bu sene siz de Ramazan Pidesini Şehrinizin en meşhur fırınından alın ustalar arasındaki ufak nüansları göreceksiniz. Bir çok iyi usta pide yapımında lezzeti sağlıyor olsa da fırın listemizdekiler denemeye değer.

E. S.

Paylaş
YAZAR
E. S.

Taze Gelenler

Ev Egzersizleriniz için Faydalanabileceğiniz En İyi 8 Youtube Kanalı

Kilo vermek ya da formda kalmak isteyenler özellikle yaz mevsiminin gelişiyle egzersiz yapmaya başlıyor. Genel…

9 ay önce

Apollo Projesinin 50. Yılına Özel Tasarım Saatler

Aya yapılan insanlı ilk yolculuğun 50. senesine özel saatler NASA ve Xeric iş birliği ile…

9 ay önce

Renkli Tasarımlarıyla Nike Kyrie 5 Sünger Bob Serisi

Nike ve Kyrie Irving iş birliği ile hayata geçirilen Nike koleksiyonu hem küçüklerin hem de…

10 ay önce

2019’un Dikkat Çeken Ayakkabı Trendleri

Özellikle son yıllarda trend ayakkabılar dünyası her zamankinden daha fazla çeşitlendi. Bu çeşitlilik içinde bazı…

10 ay önce

Converse’den Tamamen Geri Dönüştürülmüş Şişelerden Üretilen Sneakerlar

Chuck Taylor serisini artık neredeyse bilmeyen kalmadı. Converse, bir yenilik daha getirerek geri dönüştürülmüş materyallerden…

10 ay önce

“Dad Sneaker” Modasının Bir Sonraki Durağı Ne?

Son yılların en büyük trendlerinden biri olan Dad “Chunky” sneakerlar, bazı kullanıcılar tarafından çok sevilirken…

10 ay önce