Kategoriler: Sneakers

Okul Ayakkabısı Seçimi

Tatil döneminde sabah istediği saatte kalkıp arkadaşlarıyla keyifli zamanlar geçiren ve tatili tadını çıkaran öğrenciler için yavaş yavaş okul vakti yaklaşıyor. Yeni eğitim döneminde okula hem havalı hem de konforlu bir dönüş için okul ayakkabısının da özenle seçilmesi gerekiyor. Hem tarz hem rahat ayakkabı modelleri nelerdir, ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmelidir, tabanı nasıl olmalıdır gibi soruların cevabını bulmak için hazırladığımız rehber niteliğindeki bu içeriği okuyabilirsin!

Okul Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ayakkabı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken durum, ayakkabı tabanının ayak sağlığına uyumlu olmasıdır. Gün boyu okulda ve hareket halinde olacak öğrenci için ayak konforu önemlidir. Bu yüzden ayak sağlığı ve rahat hareket edilmesi için ayakkabı tabanının en az 2,5 cm yüksekliğe sahip olması gerekir. Ancak yüksekliğinin yanı sıra tabanın esnek yapıda ve yumuşak olması da gerekir. Vans Old Skool Unisex ayakkabı dayanıklı ve esnek tabanıyla bu anlamda rahat bir okul ayakkabısı tercihi olabilir. New Balance 574 sneakerlar ise yumuşak tabanı ve estetik görünümüyle severek kullanılabilecek bir okul ayakkabısı olabilir. Ayakkabı seçimi yapılırken ayakkabı tabanının bir ayakkabının en önemli bölgesi olduğunu unutulmamalıdır.

Artık birçok marka rahat ayakkabı üretiyor. Çeşit çeşit taban teknolojisi arasından hangisini alacağını ise senin ihtiyacın belirliyor. Örneğin; kilolu yapıda bir kişi için bacaklarının ve ayak tabanlarının rahat etmesi açısından cushioning yani yastıklama özelliği olan bir ayakkabı tercih edilmelidir. Ya da okuldaki spor faaliyetlerinde kullanmak için bir ayakkabı alınacaksa ayağı terletmemesi, hava geçiriyor olması, esnek tabana sahip, hafif bir ayakkabı olması gerekir. Nike Air Max hem hafifliği hem bağımsız air ünitesine sahip dışta kalan tabanı ile spor derslerinde ihtiyaç duyulan hareket özgürlüğünü verir.

Okul ayakkabısı alırken uygun fiyatlı ama ayak sağlığı için uygun olmayan ayakkabılara yönelmek doğru değildir. Okuldaki günleri ayağı rahatsız eden bir ayakkabıyla geçirmek ilerleyen süreçlerde ayaklarda sağlık sorunlarına yol açacaktır. İşte bu yüzden ihtiyaç duyduğun ayakkabıyı kalite konusunda kendini ispatlamış Nike, adidas, New Balance gibi markalar arasından seçebilirsin.

Gün içerisindeki koşuşturmada kaygan zeminlerde tabanı kaymayacak özellikte tasarlanmış ayakkabılar tercih edilmelidir. Seçilecek ayakkabının burun kısmına özellikle dikkat edilmelidir. Örneğin; burnu dar ayakkabılar ilerleyen zamanlarda hem ayak şeklini bozar hem de tırnak batması gibi rahatsızlıklara sebep olur. Özellikle okul çağındaki çocuk ayakkabısı bu gibi durumlara karşı özenle seçilmelidir çünkü gelişme çağında olan çocuğun ayakları da ayak sağlığına uygun olmayan bir ayakkabıyla problemli bir gelişim gösterir.

Ayak Sağlığın için Ergonomik ve Rahat Ayakkabı

Günümüzde günlük ayakkabıların ve spor ayakkabıların çoğu ergonomik tasarıma sahiptir. Okul hayatındaki ve şehir hayatındaki hareketliliğe uyum sağlanabilmesi için ayakkabıların da kişinin ayağına uyum sağlaması gerekir. Ağır ve sert bir ayakkabı ayaklarda fazlalık hissiyatı vererek gün içerisinde ayakları rahatsız eder. Bu yüzden ayak şekline uygun, esnek, hafif yapıda bir ayakkabı ile gün boyu özgürce adım atılabilir. Adidas Ultraboost ayakkabının ergonomik topuk yapısı gün boyu rahatlık sağlar. Ayakkabının ergonomik olup olmadığı topuk kısmındaki tabanından anlaşılabilir. Giyildiğinde yumuşak ve elastik dokudaysa o ayakkabının ergonomik olma olasılığı yüksektir.

Seçilen ayakkabı; yumuşaklık, hava geçirgenlik, ergonomiklik gibi özelliklerin tümünü taşıyorsa konforlu ve sağlıklı bir ayakkabıdır. New Balance ayakkabılar rahat okul ayakkabısı olarak kullanılabilir.  Sağlıklı bir okul ayakkabısı için tüm bu kriterlere dikkat edilirse öğrenci daha konforlu, daha sorunsuz ve aynı zamanda daha havalı bir okul dönemi geçirebilir.

E. S.

Paylaş
YAZAR
E. S.

Taze Gelenler

Ev Egzersizleriniz için Faydalanabileceğiniz En İyi 8 Youtube Kanalı

Kilo vermek ya da formda kalmak isteyenler özellikle yaz mevsiminin gelişiyle egzersiz yapmaya başlıyor. Genel…

7 ay önce

Apollo Projesinin 50. Yılına Özel Tasarım Saatler

Aya yapılan insanlı ilk yolculuğun 50. senesine özel saatler NASA ve Xeric iş birliği ile…

8 ay önce

Renkli Tasarımlarıyla Nike Kyrie 5 Sünger Bob Serisi

Nike ve Kyrie Irving iş birliği ile hayata geçirilen Nike koleksiyonu hem küçüklerin hem de…

8 ay önce

2019’un Dikkat Çeken Ayakkabı Trendleri

Özellikle son yıllarda trend ayakkabılar dünyası her zamankinden daha fazla çeşitlendi. Bu çeşitlilik içinde bazı…

8 ay önce

Converse’den Tamamen Geri Dönüştürülmüş Şişelerden Üretilen Sneakerlar

Chuck Taylor serisini artık neredeyse bilmeyen kalmadı. Converse, bir yenilik daha getirerek geri dönüştürülmüş materyallerden…

8 ay önce

“Dad Sneaker” Modasının Bir Sonraki Durağı Ne?

Son yılların en büyük trendlerinden biri olan Dad “Chunky” sneakerlar, bazı kullanıcılar tarafından çok sevilirken…

8 ay önce