Kategoriler: Sneakers

Sneaker Tutkunlarının Kütüphanesinde Olması Gereken Kitaplar

Eğer bir Sneaker tutkunuysanız ve geçmişten günümüze her yaşanan deneyime değinen Sneaker kitaplarının arşivinizde yer almasını istiyorsanız, olması gereken kült sneaker kitaplarını sizin için inceledik.

Geçmişten günümüze Sneaker markaları birçok hikaye yaşadı ve bu hikayeler kült kitaplarda bir araya geldi. Nike’ın tüm zamanların en popüler sneaker markası haline gelişi, adidas ve Puma’nın yollarını ayırması gibi bir çok hikaye yaşandı ve hepsi bu güne gelen sneaker modasında büyük etki yarattı.

SHOE DOG: A Memoir by the Creator of Nike

Nike’ın kurucusu Phil Knight’ın hikayesini konu alan bu Sneaker kitabı, markanın 50. yılında Simon & Schuster tarafından yayımlandı. Kitabın içeriği Phil Knight’ın Nike markasını nasıl dünyaca bilinen en ünlü sneaker markası haline getirdiğini anlatıyor. Aynı zamanda Sneaker geçmişi için ise tarihi bir kaynak olarak da değerlendirilebilecek bir kitap.

Stan Smith: Some People Think I Am A Shoe

adidas Originals, dünyaca ünlü tenisçi Stan Smith adına özel bir koleksiyon üretiyor. Herkes tarafından çok sevilen Stan Smith modelleri sokak modasının en hakim sneaker koleksiyonlarından birisi olarak göze çarpıyor. Peki hem adidas hem de Stan Smith bu ayakkabıların büyük bir ikon haline geleceğini tahmin etmiş miydi? Bu sorunun cevabı tam da bu kitapta. Stan Smith sneaker koleksiyonunun hikayesini konu alan kitap, koleksiyona da adını veren ünlü tenisçi Stan Smith tarafından kaleme alındı. Raf Simons ve Pharral Williams gibi Stan Smith’in birlikte çalışma imkanı bulduğu isimler de kitaba katkı sağladı ve bu kitap Rizzoli tarafından yayınlandı.

NIKE SB: The Dunk Book

Basketbol tutkunlarının en gözde markası Nike! NBA tarihinin her anında tutkunu olduğumuz basketbol oyuncularının birçoğunun tercihi olan Nike Ayakkabılar en önemli sporcuların her zaman ilk tercihi oldu. Nike’ın NBA’de kullanılan ayakkabı modelleri Rizzoli tarafından bir kitap haline getirildi. 350 sayfadan oluşan kitap yalnızca spor ayakkabılarının yer aldığı bir kitap değil, aynı zamanda tarihi arşiv NBA fotoğraflarını da bulunduruyor.

SNEAKERS: The Complete Limited Editions Guide

Thames & Hudson tarafından yayınlanan bu kitap, içerisinde bugüne kadar piyasaya çıkan en özel 300 spor ayakkabısını barındırıyor. Ünlü sneaker markalarının en özel koleksiyonları tarihte yer etmiş modellerini konu alan kitap geçmişten günümüze güzel bir akış olarak Sneaker geçmişini sunuyor.

ART & SOLE: Comtemporary Sneaker Art & Design

Bu kitabın içeriği ise diğer kitaplara göre farklı. Bunun sebebi ise diğer kitaplarda spor ayakkabı markalarına odaklanılmışken bu sefer marka gözetmeksizin spor ayakkabıların yaratıcı taraflarını anlatıyor. Çağdaş spor ayakkabılarının bugüne gelen tasarım evrimini bize gösteren kitap piyasaya sınırlı sayıda sürüldü.

SNEAKER FREAKER: The Ultimate Sneaker Book

Sneaker Freaker dergisinin de kurucusu olarak tanıdığımız Simon Wood tarafından kaleme alınan bu kitap, sneaker tarihinin tozlu raflarında en derinlere kadar uzanıyor. Günümüze kadar gelen Sneaker modasının ve bu kadar uzun süre bir şekilde moda olarak kalan sneakerların günden güne nasıl evrildiğini ve her zaman güncel kaldığını anlatıyor.

SNEAKERS

Bu kitap ismindeki sadelik ile içeriğini tamamıyla ele veriyor. Sneaker dünyasının her noktasına değinen kitap, dünya çapında spor ayakkabılarını detaylı bir şekilde inceliyor. Kitabın en çok dikkat çeken yönü ise içerisinde ünlü tasarımcılar Virgil Abloh, Alexander Wnag ve Kobe Byrant gibi isimlerin özel röportajlarını barındırıyor.

Sneaker tutkunlarının gün geçtikçe çoğalması ve uzun süredir koleksiyonerlerin bu işe tutkularının artması ile Sneaker geçmişi gerçekten büyüleyici bir hal alıyor. Yalnızca spor ayakkabı değil, her markanın, ikonik her koleksiyonun gerçek bir hikayesinin yer aldığı Sneaker kitapları tüm dünyada ilgi uyandırdı.

E. S.

Paylaş
YAZAR
E. S.

Taze Gelenler

2019’un En İyi Limited Edition Sneaker Modelleri

Sneaker tutkunları her sezon özellikle limited edition modellerin çıkmasını sabırsızlıkla bekler. Ünlü markaların sınırlı sayıda üretimini yaptığı sneaker’lar, kendilerine özgü…

1 hafta önce

Nike Air Max Giymenin 10 Yaratıcı Yolu!

Nike Air Max tutkusunu giyiminde bir imzaya dönüştürenlerin 10 yaratıcı kreasyonuyla karşınızdayız. Peki, siz Nike’ınızı nasıl giymeyi tercih ediyorsunuz? 35mm…

2 hafta önce

Baharda Yenilenin: Spor Şıklığı Zamanı

Spor yaparken rahatlığın yanında şık olmak da artık büyük önem taşıyor. Sporseverlerin günlük stillerini hem salonlarda hem de outdoor alanlarda…

3 hafta önce

Google’ın Moda Aramaları Top Listine 1. Sıradan Girdi “Dad(chunky)” Sneakers

Kendini sürekli yenileyen trendler bu kez karşımıza ‘90’ların yıldızı Chunky Sneaker ’ı çıkardı.  Stil ikonlarından sokaklara kadar inen ayakkabılar, konforlu…

3 hafta önce

Swarovski’den Nostaljik Anneler Günü Koleksiyonu: Sunshine

Birbirinden zarif tasarımlara imza atan Swarovski, 2019 anneler günü için yine anlamlı ve şık bir koleksiyon hazırlamış. Anneler ve kızları…

4 hafta önce

Converse All Star Modelleri ile Adımlarınıza Baharı Ekleyin

Converse, artık yalnızca marka olmaktan çıkıp özgürlüğün ve sokak stilinin sembolü haline geldi. Markanın ikonik serisi Chuck Taylor All Star…

1 ay önce