Kategoriler: Sneakers

Sneaker Tutkunlarının Kütüphanesinde Olması Gereken Kitaplar

Eğer bir Sneaker tutkunuysanız ve geçmişten günümüze her yaşanan deneyime değinen Sneaker kitaplarının arşivinizde yer almasını istiyorsanız, olması gereken kült sneaker kitaplarını sizin için inceledik.

Geçmişten günümüze Sneaker markaları birçok hikaye yaşadı ve bu hikayeler kült kitaplarda bir araya geldi. Nike’ın tüm zamanların en popüler sneaker markası haline gelişi, adidas ve Puma’nın yollarını ayırması gibi bir çok hikaye yaşandı ve hepsi bu güne gelen sneaker modasında büyük etki yarattı.

SHOE DOG: A Memoir by the Creator of Nike

Nike’ın kurucusu Phil Knight’ın hikayesini konu alan bu Sneaker kitabı, markanın 50. yılında Simon & Schuster tarafından yayımlandı. Kitabın içeriği Phil Knight’ın Nike markasını nasıl dünyaca bilinen en ünlü sneaker markası haline getirdiğini anlatıyor. Aynı zamanda Sneaker geçmişi için ise tarihi bir kaynak olarak da değerlendirilebilecek bir kitap.

Stan Smith: Some People Think I Am A Shoe

adidas Originals, dünyaca ünlü tenisçi Stan Smith adına özel bir koleksiyon üretiyor. Herkes tarafından çok sevilen Stan Smith modelleri sokak modasının en hakim sneaker koleksiyonlarından birisi olarak göze çarpıyor. Peki hem adidas hem de Stan Smith bu ayakkabıların büyük bir ikon haline geleceğini tahmin etmiş miydi? Bu sorunun cevabı tam da bu kitapta. Stan Smith sneaker koleksiyonunun hikayesini konu alan kitap, koleksiyona da adını veren ünlü tenisçi Stan Smith tarafından kaleme alındı. Raf Simons ve Pharral Williams gibi Stan Smith’in birlikte çalışma imkanı bulduğu isimler de kitaba katkı sağladı ve bu kitap Rizzoli tarafından yayınlandı.

NIKE SB: The Dunk Book

Basketbol tutkunlarının en gözde markası Nike! NBA tarihinin her anında tutkunu olduğumuz basketbol oyuncularının birçoğunun tercihi olan Nike Ayakkabılar en önemli sporcuların her zaman ilk tercihi oldu. Nike’ın NBA’de kullanılan ayakkabı modelleri Rizzoli tarafından bir kitap haline getirildi. 350 sayfadan oluşan kitap yalnızca spor ayakkabılarının yer aldığı bir kitap değil, aynı zamanda tarihi arşiv NBA fotoğraflarını da bulunduruyor.

SNEAKERS: The Complete Limited Editions Guide

Thames & Hudson tarafından yayınlanan bu kitap, içerisinde bugüne kadar piyasaya çıkan en özel 300 spor ayakkabısını barındırıyor. Ünlü sneaker markalarının en özel koleksiyonları tarihte yer etmiş modellerini konu alan kitap geçmişten günümüze güzel bir akış olarak Sneaker geçmişini sunuyor.

ART & SOLE: Comtemporary Sneaker Art & Design

Bu kitabın içeriği ise diğer kitaplara göre farklı. Bunun sebebi ise diğer kitaplarda spor ayakkabı markalarına odaklanılmışken bu sefer marka gözetmeksizin spor ayakkabıların yaratıcı taraflarını anlatıyor. Çağdaş spor ayakkabılarının bugüne gelen tasarım evrimini bize gösteren kitap piyasaya sınırlı sayıda sürüldü.

SNEAKER FREAKER: The Ultimate Sneaker Book

Sneaker Freaker dergisinin de kurucusu olarak tanıdığımız Simon Wood tarafından kaleme alınan bu kitap, sneaker tarihinin tozlu raflarında en derinlere kadar uzanıyor. Günümüze kadar gelen Sneaker modasının ve bu kadar uzun süre bir şekilde moda olarak kalan sneakerların günden güne nasıl evrildiğini ve her zaman güncel kaldığını anlatıyor.

SNEAKERS

Bu kitap ismindeki sadelik ile içeriğini tamamıyla ele veriyor. Sneaker dünyasının her noktasına değinen kitap, dünya çapında spor ayakkabılarını detaylı bir şekilde inceliyor. Kitabın en çok dikkat çeken yönü ise içerisinde ünlü tasarımcılar Virgil Abloh, Alexander Wnag ve Kobe Byrant gibi isimlerin özel röportajlarını barındırıyor.

Sneaker tutkunlarının gün geçtikçe çoğalması ve uzun süredir koleksiyonerlerin bu işe tutkularının artması ile Sneaker geçmişi gerçekten büyüleyici bir hal alıyor. Yalnızca spor ayakkabı değil, her markanın, ikonik her koleksiyonun gerçek bir hikayesinin yer aldığı Sneaker kitapları tüm dünyada ilgi uyandırdı.

E. S.

Paylaş
YAZAR
E. S.

Taze Gelenler

2019’un İlk Yarısında Kendini En Çok Gösteren Markalar

2019‘da sokak modası yine adından oldukça söz ettirdi. Sokak modasının tanımı her yıl değişse de, bazı markalar buna adapte olmayı…

4 gün önce

Tatil Sonrası Spor Rutinine Geri Dönmek İsteyenler İçin 8 İpucu

Tatil nedeniyle birkaç hafta ara verilen spora geri dönüş zor olabiliyor. Özellikle uzun süren yaz tatilleri sonunda rutininize geri dönmek…

2 hafta önce

NikeID Yenilendi: Nike By You’dan En Sevilen Kişiselleştirilebilir Sneaker Modelleri

Renk, tasarım ve performans özelliklerini sporseverlerin belirlediği modeller sunan Nike, kullanıcılarına tasarımcı olma fırsatı veriyor. Nike ID olarak çıkan ve…

3 hafta önce

Erkeklere Özel: En Rahat ve Hafif 14 Sneaker Modeli

Günlük hayatta, yolculuğa çıkarken, ofis ortamında kullanılabilecek en rahat ayakkabılardan biri sneaker’lar. Farklı kullanım alanları için birbirinden işlevsel fonksiyonla donatılan…

3 hafta önce

Spor ve Kamp Tutkunları için Bu Yazın En İyi 10 Rotası

Havaların ısınması ile şehrin gürültülü ve boğucu atmosferinden kurtulmak isteyenlerin sayısı artıyor. Kamp, özellikle yaz mevsiminde en popüler dinlenme ve…

4 hafta önce

Başka Bir Dünya Mümkün: Ekolojik, Teknolojik ve Tasarım Harikası No Name Ayakkabılar

Genellikle girişimcilere, mucitlere ve sanatçılara fon desteği sağlayan Kickstarter, projesini tanıtmak isteyen herkese kapılarını açıyor. Yaratıcı projelerin geniş kitleler tarafından…

1 ay önce