Kategoriler: Sokaktan İlham Al

Tatil Sonrası Spor Rutinine Geri Dönmek İsteyenler İçin 8 İpucu

Tatil nedeniyle birkaç hafta ara verilen spora geri dönüş zor olabiliyor. Özellikle uzun süren yaz tatilleri sonunda rutininize geri dönmek istemeyebilirsiniz. Motivasyon düşüklüğü ve isteksizlik tatil dönüşü en sık görülen belirtiler. Hem sporu bir yaşam tarzı haline getirenler hem de yeni başlayanlar o kadar uğraş verdikleri antremanlara nasıl tekrar adapte olabilir? Uygulayacağınız basit yöntemlerle kendinizi yeniden disiplin altına alabilir ve spora devam edebilirsiniz. İşte, sizin için birkaç ipucu…

1. Kaldığınız Yerden Devam Etmeyin

Spora ister bir hafta isterseniz bir ay ara verin hiç fark etmez. Bıraktığınız yerden spora devam etmeye çalışmak kaslarınızı oldukça yıpratacaktır. Vücudunuzun yeniden eski temposunu kazanması için öncelikle hafif egzersizler uygulamanız gerekiyor. Burada unutmamanız gereken nokta, tıpkı spora yeni başlayanlar gibi acele etmemeniz gerektiği. İlk antremanda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz; bu çok normal. Düşük-orta seviyede başlayarak ve zamanla yoğunluğu artırarak eski formunuza hızla kavuşabilirsiniz.

2. Başarılı Olduğunuz Hareketlerle Başlayın

Uzun bir süre ara vermenin ardından o sevmediğiniz, zor hareketler motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. En sevdiğiniz ve yaparken zorlanmadığınız hareketlerden başlayın. Böylece hem kas sisteminiz zorlanmayacak hem de daha motive olacaksınız.

3. Ağrılarınız Olacaktır, Korkmayın!

Spora ilk başladığınız anı düşünün. Ertesi gün kaslarınızda yoğun bir ağrı hissetmiş olmalısınız. Tatil dönüşü spora tekrar başladığınızda da aynı şekilde kas ağrıları ile karşılaşmanız muhtemel. Antrenmanlarınıza düzenli devam ederek birkaç hafta içinde bu ağrılardan tamamen kurtulabilirsiniz. Ağrıların motivasyonunuzu bozmasına izin vermeyin!

4. Gücünüz Zamanla Artacaktır

Özellikle ağırlık çalışıyorsanız, tatil dönüşü aynı kiloları kaldıramayabilirsiniz. Moralinizi bozmayın, bu herkesin başına geliyor! Bu noktada, kendinize zaman tanımanız gerekiyor. Vücudunuzun eski formunu yakalaması için normalden daha düşük ağırlıklarla başlamanızda fayda var.

5. Saatlerce Spor Salonunda Kalmayın

Eğer spor salonuna gidiyorsanız, tatil dönüşü ilk işiniz tüm günü salonda geçirmek olmamalı. Orta-hafif antrenmanlarla başlamanız gerektiği gibi egzersiz saatlerinizi de kısa tutmalısınız. Hem motivasyon hem de sağlığınız için ilk günden kendinize aşırı yüklenmemeniz gerekiyor.

6. Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Tatil boyunca yediğiniz ve içtiğiniz tüm gıdaların izlerini bol su içerek silebilirsiniz. Su hem kilo vermenize hem de uyku düzeninizi tekrar kurmanıza yardımcı olur. Vücudunuzda bulunan tüm sistemlerin temizlenebilmesi için bol su için.

7. Gün İçinde de Hareket Halinde Olun

Tatil dönüşü eski temponuzu yakalayabilmek için günlük hayatta da size yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var. Örneğin, arkadaşlarınızla dışarıda buluşacaksanız yürüyerek gitmeyi deneyin. Ya da çalışıyorsanız ve toplu taşıma kullanıyorsanız, ayakta yolculuk edebilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanmak da küçük ama etkili yöntemlerden. Bu sayede, antrenmanlar için vücudunuzu hazır hale getirmiş olursunuz.

8. Uyku Düzeninizi Yeniden Kurun

Tatilde muhtemelen gece geç saatlere kadar ayakta kaldınız ve öğlene kadar uyudunuz. Spora tekrar başlarken uyku düzeninizi de ayarlamanız gerekiyor. Düzenli ve yeterli uyku, odaklanabilmenin ve daha sağlıklı sonuçlar elde edebilmenin önemli koşullarından biri. Bitki çayları ya da sıcak bir duş da uyumanıza yardımcı olarak, gün içinde daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

E. S.

Paylaş
YAZAR
E. S.